Izrāde "Pūt, vējiņi!" Latvijas Nacionālajā teātrī

19.oktobrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 10. un 11.klašu skolēni devās uz izrādi “Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī. Tautas dziesma piecos cēlienos Pūt, vējiņi! (1914) ir visbiežāk spēlētā Raiņa luga.

Jaunākajai Nacionālā teātra Lielās zāles izrādei Pūt, vējiņi! ir četri autori – dramaturgs Rainis, komponists Imants Kalniņš, režisors Elmārs Seņkovs un māksliniece Monika Pormale. 

Pirms izrādes noskatīšanās skolēni literatūras stundās iepazinās ar Raiņa lugas  “Pūt, vējiņi” īpatnībām, tēmu, problemātiku, autora ieceri un skatījās režisora G.Pieša leģendāro mākslas filmu “Pūt, vējiņi!”un veica uzdevumus darba lapās. Pēc izrādes stundā skolēni salīdzināja Raiņa lugas interpretāciju filmā (uzņemta 1973.g.) un izrādē, mēģināja atbildēt uz dažiem izrādes anotācijā uzdotajiem jautājumiem  - Kur slēpjas “Pūt, vējiņu” fenomens? Rakstot lugu, Rainis ilgojās pēc Latvijas, bet mums viņa jau ir. Kas tad šodien ir šīs ilgas? Un pēc kā? Pēc Ulda muskuļu spēka, kas jādzesē dzerot? Pēc Barbas absolūtā godīguma, kas viņu iedzen Daugavā? Kāpēc šī ir populārākā Raiņa luga?

            Skolēnus pārsteidza tas, ka izrādē nebija dekorāciju, bet uz skatuves esošais puišu un meitu koris nemitīgi transformējās, pārtopot gan par Daugavas viļņiem, gan mežu, gan mājas saimi utt. Skolēni atpazina un novērtēja komponista I..Kalniņa mūzikas spēcīgo ietekmi gan izrādē, gan filmā.

Teātra izrāde lielākajai daļai patika labāk nekā filma un saturs likās saprotamāks, ļoti pozitīvas atsauksmes par tautas tērpiem un aktieru tēlojumu, kas lika no sirds just līdzi varoņiem. Diemžēl daļai nepatika traģiskā lugas izskaņa, jo jaunieši grib redzēt laimīgas beigas, uzskata, ka mīlestībai vienmēr jāuzvar. Tikai daži jaunieši secināja, ka teātris viņiem nepatīk vispār, bet ar piebildi, ka tā ir gaumes lieta.

Citāti no dažām atsauksmēm:

“..perfekta izrāde, laba ideja, aktieri,koris ka dekorāciju imitētājs”,

“..žēl, ka mīlestības dēļ galvenā varone gāja bojā”,

“..izrādes beigās gribējās raudāt”,

“Patika pats sižets, bet izrāde bija emocionālāka nekā filma”,

“.. man patīk izrādes par mīlestību”.

Pirms izrādes skolēni apmeklēja bezmaksas izstādi  Ministru Kabinetā “Latvijas valdībai 100”, kurā atspoguļota informācija par Latvijas valdības veidošanās vēsturi, tās darbu un būtiskākajiem lēmumiem laikā, kad valsts tika nodibināta un arī pēc neatkarības atgūšanas 1990. gadā.

Bildes apskatāmas sadaļā galerija.

Informāciju sagatavoja direktores vietniece Signe Kotova