Barikāžu atceres ugunskurs

Barikāžu Ugunskurs Janvārī Latvijā tiek iedegti barikāžu laika atmiņu ugunskuri. Janvārī atceramies tos drosmīgos Latvijas cilvēkus, kuri kailām rokām ziemas salā sargāja mūsu valsts brīvību.

Kā 6.klašu skolēniem vēstures stundā pie ugunskura 20.janvārī teica vēstures skolotāja Lidija Daņilova: “Brīvība ir šīs vēstures stundas svarīgākais vārds.” Ceļā uz Latvijas brīvību ir vairāki pieturas punkti – tikai daži svarīgākie – 1989.gada 23.augusts, kad apmēram divi miljoni cilvēku, sadevušies rokās, veidoja apmēram 670 km garu dzīvo ķēdi, kas savienoja Baltijas valstu galvaspilsētas, lai atgādinātu pasaulei par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas okupāciju, 1990.gada 4.maijs, kad PSR Augstākā Padome pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, kad šķita, ka nekādi draudi Latvijas brīvībai vairs nepastāv.

Bet ..... Baltijas valstu pieņemtās neatkarības deklarācijas 1990. gadā aktivizēja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas neatkarības pretiniekus. PSRS impērija nevēlējās Baltijas valstu brīvību, un 1991. gada janvārī centrālā vara Maskavā sāka militāras akcijas, lai ar varu apturētu neatkarības atjaunošanu un atjaunotu savu ietekmi Baltijā.

Latvijas iedzīvotājus satrauca ziņas par uzbrukumu neapbruņotiem cilvēkiem Lietuvā, kur 1991. gada naktī uz 13. janvāri padomju tanki ieņēma Viļņas TV torni, nogalinot 14 cilvēkus, bet daudzus ievainojot. Tika pārtraukti radio un televīzijas raidījumi, aplenkta Lietuvas parlamenta ēka. Saprotot, ka līdzīgs scenārijs var atkārtoties ari Latvijā, 13. janvāra agrā rītā – pulksten 4.45  – Latvijas Tautas frontes (LTF) līderis Dainis Īvāns uzrunā Latvijas Radio tautu aicina uz barikādēm, lai sargātu stratēģiskas nozīmes ēkas. Rīgas ielās dežūrēja tūkstošiem neapbruņotu cilvēku, dega simtiem ugunskuru, skanēja dziesmas. Brīvprātīgie rūpējās par tēju un ēdienu, bija izveidoti medicīniskās palīdzības sniegšanas punkti, kuros dežurēja mediķi. Tiešā veidā barikādēs piedalījās aptuveni 50 tūkstoši cilvēku no visas valsts.

Mūsu skolas direktore Elita Boliņa, skolotājas Lidija un  Ieva dalījās savās atmiņās par janvāri pirms 31 gada, par bailēm, neziņu un tomēr cerību, ka Latvijas brīvība tiks nosargāta.

Par barikāžu notikumiem tika runāts klases un vēstures stundās, izmantojot gan Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja darbinieku veidoto filmu un citus video materiālus, gan Latgales Centrālās bibliotēkas piedāvāto nodarbību “Domā par Latviju – piemini barikādes” tiešsaistē, gan pašu veidotas Kahoot! spēles.

Atceroties un izprotot pagātnes notikumus, ir jāmācās novērtēt tas, ka dzīvojam brīvā un neatkarīgā valstī un ka Latvijas nākotne ir atkarīga no mums pašiem.

Paldies skolotājām Lidijai un Ievai un 12.klases skolēniem Artim un Laurim par aktivitātes organizēšanu!

Bildes apskatāmas sadaļā galerija.

Informāciju sagatavoja direktores vietniece Signe Kotova