Fotogrāfijas vēsturē ielūkojoties

Decembrī Daugavpils 12. vidusskolas 3.a un 3.b klase  programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, lai darbotos nodarbībā “Fotogrāfijas pasaulē”.

1,5 h garā nodarbība bija pārsteidzošiem iespaidiem un jaunas informācijas pārņemts ceļojums  ar laika mašīnu vēsturē pirms 200 gadiem līdz mūsdienām. Zinošas gides vadībā bija iespējams uzzināt, ka pirmā miglainā fotogrāfija, kas tiek uzskatīta par vecāko zināmo fotogrāfiju pasaulē, uzņemta pirms 190 gadiem 1826. vai 1827. gadā. Tās autors ir franču izgudrotājs Žozefs Nikefors Nīpss, un tajā redzams skats no izgudrotāja mājas loga. Lai uzņemtu šo fotogrāfiju, izgudrotājs izmantoja «aptumšoto kameru» , projicējot attēlu uz alvas plāksnes tās iekšienē. Fotogrāfijas uzņemšanas process aizņēma astoņas stundas.

Muzeja telpās ir liela dažādu vēstures periodu fotokameru ekspozīcija, ar kuras palīdzību skolēni uzzināja par fotografēšanas attīstību Latvijā. Skolēniem bija iespēja arī pašiem darboties – radīt savu fotogrāfiju, izmantojot gaismas jūtīgu papīru. Šī aktivitāte bērnos radīja īpašu sajūsmu. Nodarbības laikā skolēni saprata, cik vērtīgas ir senās fotogrāfijas, cik daudz laika un darba ieguldīts, lai pēc tam visi apbrīnotu melnbalto bildīti. Nodarbību vērot bija ieradusies arī Latvijas Radio korespondente Silvija Smagare, kura intervijās ar skolēniem priecājās,  ka tik daudz jaunas un vizuāli saistošas informācijas viņi var uzzināt interaktīvās nodarbībās muzejos. Paldies Daugavpils Novadpētniecības muzejam par ieguldīto darbu interaktīvās nodarbības tapšanā!

Bildes apskatāmas sadaļā galerija.

Informāciju sagatavoja 3.b klases audzinātāja Inese Soma