Ziņas no zaļākas Eiropas jeb Daugavpils 12. vidusskolas pārstāvji mācīšanās/ mācīšanas/mācību aktivitātē Lietuvā

Daugavpils 12, vidusskolas četri 8. klases skolēni un 2 skolotāji no 2019. gada 20. maija līdz 25. maijam piedalījās noslēdzošajā mācīšanās/ mācīšanas/mācību aktivitātē  Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr. 2 (KA2) Stratēģisko skolu sadarbības partnerību projekta “News from a greener Europe” ietvaros (“Ziņas no zaļākas Eiropas”; līguma Nr. 2017-1-IT02-KA219-036499_5), kas norisinājās Lietuvā, Ukmerģē.

“Kur atrodas Ukmerģe?”- jautā kāds no skolēniem. “Vai tā ir liela pilsēta?”- jautā kāds cits.

Papētot informācijas avotus tiek noskaidrots, ka attālums no Daugavpils līdz Ukmerģei ir apmēram 147 km un tā atrodas 78 km uz ziemeļrietumiem no Viļņas pie Šventojas upes. Iedzīvotāju skaits ir apmēram 20 tūkstoši.

Ukmerģe ir viena no visvecākajām Lietuvas pilsētām. Tā pirmo reizi tika minēta 1333.gadā Livonijas hronikā. Kā jau daudzām pisētām un mazākām apdzīvotām vietām ir savi nostāsti un leģendas. Tāda arī ir Ukmerģei. Senos laikos meži bijuši mājvieta priesterienei Vilkmerģe (Vilksieviete). Kādu dienu hercogs Tautvilas medīja tuvumā un nokļuva nelaimē. Viņam beidzās bultas un vilki sāka viņam uzbrukt. Bet pēkšņi parādījās Vilksieviete un izglāba jaaunā hercoga dzīvību. Tautvilas tēvs par godu glābējai uzcēla pili upes krastā un nosauca to par Vilkmerģi. Vēlāk tā tika nosaukta arī pilsēta.

Latvijas projekta komandu Lietuva 20. maijā sagaidīja ar atspirdzinošu lietutiņu, kaut gan sekojošās dienas bija karstas ne tikai laika apstākļu, bet arī aktivitāšu ziņā.  Sadarbošanās ar vienaudžiem  no Itālijas, Spānijas, Portugāles un mūsu kaimiņzemes Lietuvas dažādās projekta aktivitātēs, piedalīšanās mācību stundās aizņēma dienas lielāko laika daļu. Viens no skolēniem stāsta: “Kad atnācu uz pirmo stundu, drīz vien sadraudzējos ar visiem. Skolotājas vadīja interesantas stundas. Visi skolēni bija aktīvi un izpalīdzīgi.’’

Arī pēdējās mācīšanās/ mācīšanas/mācību aktivitātes mērķis bija izveidot vienotu TV ziņu raidījumu par dažādiem vides jautājumiem. Katras skolas pārstāvji uz tikšanos ieradās ar mājās sagatavotu, nofilmētu materiālu par konkrētu vides tēmu Eiropas Savienības kontekstā. Daugavpils 12. vidusskolas komandas tēma bija “Atjaunojamās enerģijas” Eiropas valstu kontekstā. Apkopotā informācija par tēmu tika nofilmēta angļu valodā un samontēta kā ziņu raidījuma materiāls. Visu valstu skolēni un  skolotāji bija ieguldījuši lielu darbu, lai projekta tikšanās reizē rādāmais materiāls atspoguļotu katras valsts pētāmo tēmu.

Angļu valodas prasmes biaj ļoti nepieciešamas nedēļas garumā komunicējot ar projekta komandas dalībniekiem, izzinot un klausoties par “Ukmerģes ūdens” darbību, piedaloties mācību stundās, gan strādājot grupās un veidojot plakātus ar lozungiem par projekta tēmām.

Līdztekus darbam skolā, visi partneri guva ieskatu Lietuvas kultūrvidē un bija iespēja kā viesiem iepazīt lietuviešu ģimenes, viņu ikdienu. Pēc tikšanās ar Ukmerģes pilsētas mēru, Latvijas komandas pārtsāvji bija pārsteigti, ka šī Lietuvas pilsēta ne tikai agrāk bijusi cieši saistīta ar Daugavpili tirdzniecības jomā, bet arī tagad šajā pilsētiņā savas investīcijas ir ieguldījuši Latvijā zināmi uzņēmumi.

Projekts tuvojas noslēgumam, taču tas, ko visi projekta dalībnieki ir šo divu gadu laikā ir guvuši, ir neatņemams un nenovērtējams.

Informāciju sagatavoja:

Aiva Ozoliņa un Ilmārs Zučiks

Daugavpils 12. vidusskolas

skolotāji